حاشیه های ترند شده

معرفی خط کامل پمپ های صنعتی

پنجشنبه 27 ارديبهشت 1403
10:28
حاشیه پرداز


پمپ های صنعتی انواع مختلفی دارند که بر اساس ساختار طراحی، عملکرد، کاربرد و ظرفیت پمپاژ به دسته های مختلفی تعلق دارند، اما عملکرد یکسانی دارند و سیال را تحت فشار حرکت می دهند.

یکی از مهم ترین و پرطرفدارترین قطعات پمپ بر اساس شکل و فرآیند قطعه انتقال آب است که معمولاً به دو قسمت تقویتی و راندمان تقسیم می شود.

در نمودار زیر انواع پمپ های صنعتی بر اساس مکانیزم قطعات انتقال سیال طبقه بندی شده اند. در ادامه به توضیح و بررسی هر یک از انواع پمپ ها پرداخته ایم. برای واردات خط تولید با ما همراه باشید.

انواع پمپ های دینامیک

اساس عملکرد پمپ دینامیکی تبادل انرژی بین پره های پمپ و مایع است که از انرژی مکانیکی برای قرار دادن مایع در فشار یا سرعت بالاتر استفاده می کند.

به طور کلی ساختار پمپ های مکانیکی نسبتا ساده است و اصلی ترین و مهم ترین قسمتی که کار اصلی را در پمپ ها انجام می دهد پروانه پمپ می باشد.

طراحی این پمپ ها یک مبحث تخصصی در مبحث طراحی پمپ پویا بوده و بسیار حائز اهمیت می باشد.

نکته: پمپ گریز از مرکز و پمپ رفت و برگشتی می توان گفت مدل پمپ یکسان و تقریباً یکسان است. پمپ های سانتریفیوژ مایعات را از طریق پمپ های دوار انتقال می دهند و از آنجایی که عملکرد پمپ های رفت و برگشتی مشابه است، پمپ های گریز از مرکز به عنوان پمپ های رفت و برگشتی در نظر گرفته می شوند.

در این قسمت به بررسی برخی از ویژگی های کلیدی پمپ می پردازیم:

طراحی ساده: یکی از ویژگی های مهم پمپ های سانتریفیوژ طراحی ساده آنهاست. می توان گفت که قسمت اصلی این پمپ ها پروانه و بدنه آن است.

عمر طولانی و ماندگاری بالا. با توجه به کاربرد و الگوی طراحی، عمر طولانی و عملکرد خوبی دارند.

زمینه های مختلف استفاده: پمپ های مکانیکی را می توان در زمینه های مختلف استفاده اعم از خانگی (پمپ های آب) و صنعتی (در صنعت نفت و گاز) استفاده کرد. به عنوان مثال پمپ آب صابون نوعی پمپ صنعتی گریز از مرکز است.

پمپ های دینامیک با توجه به پارامترهای زیر طبقه بندی می شوند و هر کدام دارای انواع فرعی و مدل های مختلفی می باشند.

طبقه بندی بر اساس جهت ورودی و خروجی سیال: جریان شعاعی، جریان محوری و جریان مختلط (مخلوط).

طبقه بندی بر اساس نوع مکش: تک مکش و دو مکش

طبقه بندی بر اساس ساختار مکانیکی: فن بسته، فن باز و فن نیمه باز

در ادامه به ارائه انواع پمپ های دینامیکی که در هر دسته بندی قرار می گیرند می پردازیم.

پمپ شعاعی

در پمپ های شعاعی پروانه در اطراف شعاع و مرکز دایره طراحی و ساخته می شود. جهت ورود سیال عمود بر و داخل صفحه و جهت خروج عمود بر جهت ورود سیال است. به عبارت دیگر طراحی این پمپ ها به گونه ای است که سیال با زاویه 90 درجه وارد و خارج می شود.

با اتصال پمپ به موتور الکتریکی و چرخاندن محور موتور، پروانه با سرعت بالایی می چرخد. چرخش پروانه با سرعت زیاد در فضای بسته می تواند فشار زیادی را به مایع مورد نظر منتقل کند.

یکی از عواملی که بر ارتفاع و دبی تأثیر می گذارد، قطر پروانه است. پمپ شعاعی می تواند ارتفاع و دبی متفاوتی داشته باشد و در صورت نیاز به ارتفاع بیشتر می توان تعداد مراحل پمپ را افزایش داد.

پمپ محوری

این طرح پمپ به عنوان پمپ محور جریان نیز شناخته می شود. جهت ورودی و خروجی سیال در این پمپ ها به صورت محوری، موازی و موازی با پروانه و شفت است. یعنی زاویه بین آنها صفر درجه است. به عبارت ساده، پمپ جریان محوری جهت جریان سیال را تغییر نمی دهد.

پمپ های جریان محوری برای انتقال آب با ویسکوزیته بالا مناسب نیستند.

این قطعات صنعتی با توجه به مدل طراحی، فشار زیادی را به آب منتقل نمی کند، اما دبی را افزایش می دهد و عمدتاً در صنایعی که نیاز به فشار و سرعت کم دارند، استفاده می شود. مانند بخش کشاورزی.

پمپ اختلاط (مخلوط پروانه)

به همین دلیل به آنها پمپ های مخلوط یا هیبریدی می گویند، زیرا پروانه این نوع پمپ ها ترکیبی از پمپ های محوری و شعاعی است که ویژگی های پمپ های شعاعی و محوری را دارند.

زاویه ورودی و خروجی سیال بین 0 تا 90 درجه است و این زاویه معمولاً 45 درجه طراحی می شود. این پمپ ها دارای پروانه های مورب هستند که با استفاده از نیروی گریز از مرکز آب را تحت فشار از پمپ خارج می کنند.

پمپ های ترکیبی یا مختلط با جریان متناوب (جریان AC) کار می کنند و از الکتروموتورهای ناهمزمان (القایی) در آنها استفاده می شود.

دو پمپ مکنده و یک پمپ مکنده

نوع دیگر طبقه بندی در پاورپمپ ها بر اساس مکش است که به 2 دسته مکش و مکش دوگانه تقسیم می شود.

با طراحی متفاوت و با حفظ تقارن دو طرفه و مکانیکی بر روی پمپ های یک طرفه می توان یک پمپ مکش دوبل ساخت. این نوع موتور با جذب آب، قدرت بیشتر و قدرت بیشتری را ارائه می کند. در پمپ دو مکش سیال مورد نظر که معمولاً آب است از دو طرف وارد پمپ می شود. برای خرید پمپ صنعتی با ما تماس بگیرید.


به لطف قدرت بالای پروانه مخصوص در این پمپ می توان آب پرفشار را تا ارتفاع بیش از 180 متر پمپ کرد.

با توجه به فشار خروجی پمپ های دو مکنده در مقایسه با پمپ های تک مکش، قابلیت پمپاژ در ارتفاع بالا و صرفه جویی در مصرف انرژی یکی از گزینه های مقرون به صرفه به ویژه برای صنایع بزرگ، صنعت آبرسانی شهری و ... می باشد. دو فنجان مکنده

پمپ پروانه بسته، پروانه باز و پروانه نیمه باز

پمپ ها با توجه به ساخت ملخ هایی که دارند به 3 گروه تقسیم می شوند که در زیر به بررسی انواع ملخ های پمپ صنعتی می پردازیم.

پروانه بسته: در این طرح تیغه ها به صورت دایره ای بین دو صفحه بوده و دور تیغه لبه ای وجود دارد. در این حالت مایع باید از بین صفحات عبور کند که باعث افزایش قدرت و افزایش جریان می شود.

این پمپ ها به سختی تمیز می شوند و به همین دلیل برای پمپاژ آب تمیز استفاده می شوند. همچنین برای مایعات حاوی مواد جامد مناسب نیست.

پروانه باز: محفظه تیغه معمولاً از دو طرف باز است، اما می تواند از یک طرف نیز باز باشد. نسبت به دو مدل دیگر ضعیف تر است زیرا سیال بین پره ها با سیال داخل محفظه پمپ در تماس است و این باعث کاهش راندمان پمپ می شود.

با توجه به اینکه تمیز کردن آنها راحت تر و سریعتر انجام می شود، برای پمپ هایی مناسب هستند که مایعات را با ناخالصی ها یا مایعات را با مواد جامد جابجا می کنند. مثل پمپ های گل.

با توجه به اینکه این پمپ ها مایعات را به همراه مواد جامد حمل می کنند، پره ها مستعد شکستگی هستند. به همین دلیل ارتفاع برگ های آنها کم است، بنابراین استقامت آنها زیاد است. یکی دیگر از عواملی که بر دوام تیغه ها تأثیر می گذارد، نوع آلیاژ و محتوای آنها است.

پروانه نیمه باز یا پروانه نیمه بسته: این پمپ ها تلاقی بین پروانه باز و پروانه بسته هستند. این پره های پمپ از یک طرف به یک صفحه دایره ای شکل متصل می شوند تا قدرت را افزایش دهند.


[ بازدید : 69 ] [ امتیاز : 3 ] [ نظر شما :
]
نام :
ایمیل :
آدرس وب سایت :
متن :
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) =D> :S
کد امنیتی : ریست تصویر
ساخت وبلاگ تالار ثبت آگهی ملک تجهیزات نمازخانه متن مقاله دل نوشته تحقیق چیستان مجله مثبت زندگی سبد پلاستیکی خرید وسایل شهربازی تولید کننده دیگ بخار تجهیزات آشپزخانه صنعتی پارچه برزنت اسپیس مجله زندگی بهتر تعمیر ماشین شارژی نوار خطر خرید نایلون حبابدار نایلون حبابدار خرید استند فلزی خرید نظم دهنده لباس انجام پروژه متلب خرید بک لینک خرید آنتی ویروس
بستن تبلیغات [X]